Architekt nám řekl...

22.04.2018

Miluju architekturu. Vážně. Občas jsem s tím až otravná, protože někam jedeme a já volám PODÍVEJ SE TEN DŮM, TAM MUSÍME ZASTAVIT! A pak obíhám pozemek, očumuju a fotím...a lidi, co v domě bydlí si musí myslet, že jsem blázen. Nejsem, fakt ne. Jen mě ohromně těší, když vidím krásný dům.

Takže je skvělé, že je velké množství architektů, ateliérů, architektonických kanceláří a designérů. A víc a víc lidí jde s návrhem právě k architektovi. Nevyberou si typovku. To je super a mám z toho velkou radost, i když proti typovým domům nic nemám - zvlášť proto, že je už poměrně slušné množství firem, kde se dají vybrat opravdu pěkné domy a vy máte jasně danou cenu za dům. 

Kámen úrazu je ovšem v rozpočtu. Co si budeme vykládat. Architekt je umělec. A umělci jsou... trochu blázni. V každém domě vidí kouzlo, vidí možnosti pozemku, vidí tu stavbu dřív, než kopnete do země. Ale dost často nepřemýšlí o tom, že Vy máte omezený rozpočet.

Z toho důvodu absolutně chápu ty, kteří jdou a vyberou si typový dům na klíč. Mají jasno kolik je to bude stát a hotovo. U architekta to tak není.

Obzvlášť my mladí máme potřebu se realizovat. Nemáme dost zkušeností. Spoustu z nás vlastně nikdy nebylo na stavbě... jen sedíme u počítače a projíždíme internety. Tímto děkuju tátovi - tím, že je stavební inženýr a má víc jak 30 let praxe, mě velmi často usadí slovy - to nejde, to stojí moc peněz a podobně. No, nereda to slyším, ale nakonec má vždycky pravdu. 

Díky, tati.

Občas mi přijde, že architekt nevidí technickou složitost domu. Slíbí Vám, že to bude stát tolik a tolik. Jenže on to slíbí proto, že ví, že to chcete slyšet. Potají doufá, že i přesto, že to absolutně nejde postavit za ty peníze co máte, tak se do jeho návrhu tak zamilujete, že si prostě půjčíte další dva miliony.

A zase můžeme počítat úplně jednoduchým způsobem. Mám dům o ploše 200 m2. Pokud to bude dům bez nějakých složitých stavebních prvků - zvláštně tvarované střechy, obrovských oken, velkého množství ŽB prvků a podobně, dá se počítat při použití levných materiálů 20 tisíc za m2. To jsou 4 miliony - malá okna, jednoduchá střecha, rovinatý pozemek, levná (rozuměj téměř žádná) technologie. Pokud budu mít v domě rekuperaci, tepelné čerpadlo, podlahové vytápění, velké prosklené plochy a třívrstvou dřevěnou podlahu, rázem mě bude dům stát 6 až 8 miliónů.

To je celkem rozdíl. Jak se to říká? Slibem nezarmoutíš?