Budeme stavět

31.03.2018

Chcete stavět dům. Začnete hledat firmu, případně rovnou hotový projekt na klíč. Buď si vyberete a pak si necháte postavit katalogový dům a nebo jdete jinam - aby Vám předělali projekt, který jste našli - ALE není to ono. A nebo jste nenašli nic, co by přímo Vás oslovilo a tak si necháte poradit. 

Pokud přijdete s hotovým projektem a chcete "drobné" úpravy, ne vždy to dopadne dobře.

Hodně klientů nemá vlastně žádnou zkušenost v tom, jaké to je žít v rodinném domě se zahradou. Přicházejí z bytu 3+kk s balkónem nebo lodžií. Poměrně často slýchám, nám to takhle stačí, jen bychom chtěli tu zahradu. Rozhodla jsem se sepsat nejčastější dotazy, které od klientů dostáváme.

V domě je technická místnost a my ji nepotřebujeme. Bylo by fajn místo ní mít šatnu/špajz/pracovnu.

  • Všichni si pamatujeme, že jsme v paneláku měli pračku v koupelně nebo v kuchyni a tím technické vybavení končilo.

  V rodinném domě je to jiné. 

  • Technická místnost je určená nejen na pračku a třeba sušičku, ale i na kotel (ať už elektrický nebo plynový), na bojler, případně na rekuperační jednotku. Takové vybavení v bytě není třeba, ale v domě je třeba "to někam dát". A určitě nechcete mít v koupelně bojler a v předsíni kotel...


zdroj dražice dzd.cz

zdroj protherm.cz


V projektu je jedna koupelna, v bytě máme taky jednu a stačí nám to.

  • Většina klientů, kteří k nám přichází, jsou mladí lidé. Ještě bez dětí a nebo s dětmi maličkými. Ano, v tom případě jedna koupelna stačí. Ale co až děti povyrostou? Až bude dceři 15 a synovi 17? A všichni budete ráno pospíchat do práce a do školy? Opravdu Vám jedna koupelna stačí? A jeden záchod? Ano, koupelna je drahá místnost. Ale vyplatí se mít dvě. Až se bude Vaše pubertální dcera ráno sprchovat, můžete si ve druhé koupelně vyčistit v klidu zuby.

Chceme ušetřit. Jak to máme udělat?

  • To, co stojí v domě peníze je plocha a čas. Pokud chcete ušetřit, nedělejte to například na úkor kvality oken nebo střechy. Vnější obálka domu by měla být co nejlepší. Pokud si potom koupíte gauč za 10 nebo 50 tisíc je celkem jedno. Kdykoli si totiž můžete koupit jiný, lepší. Ale okna se mění jen velmi těžko.
  • Zmenšete dům. Pokud má Váš přízemní dům 4+kk užitnou plochu 175 m2, můžeme jej zmenšit na 125 m2 užitné plochy a pořád se vejdete.
  • Šetřete čas - volte systémy a technologické postupy takové, aby trvaly co nejkratší dobu. Ano, zateplení vatou je levnější, pokud hledíte na materiál, ale co čas, který tam ti lidé budou? Stropy z keramických stropních panelů se zdají být také levnější, ale někdo musí položit trámy, na to keramické vložky, vybednit hrany, vylít beton a pak čekání, než se může pokračovat ve stavbě druhého patra... každá taková věc Vás stojí peníze. 
  • Pokud chcete ušetřit a nechcete nebo už nemůžete dům zmenšit, volte levnější povrchy. Ano, dlažba za 1500 korun na metr je opravdu krásná... já vím. Ale podobnou můžete vybrat i za 500 korun na metr. A uznejte, že úspora 100 000 korun na 100 metrech čtverečních není zrovna malá.