Technologie v domě

09.05.2018

Tak, budete stavět. Máte pozemek a už víte, jak bude Váš dům vypadat. Ale jakou technologii budete v domě mít? Jak budete dům vytápět? Obešli jste veletrhy, ale moudří z toho nejste? Není čemu se divit. Informací se na Vás hrne ze všech stran tolik, že vyhodnotit je a finálně se rozhodnout vůbec není jednoduché.

A ani já Vám v tom neporadím :D Každopádně zde mám několik bodů k zamyšlení

Dům máte perfektně zateplený, máte nová krásná okna, která Vám udrží teplo uvnitř, střecha je zaizolovaná, podlaha je zaizolovaná. Vlastně je dům velkou polystyrenovou krabičkou, do které nevnikne zima jinak než otevřenými okny...

Nejsem topenář a tento fakt ještě několikrát zdůrazním. Jedná se o můj osobní pohled na technologie v domě, které jsou ale podložené množstvím informací. Nic Vám nevnucuji a od ničeho Vás neodrazuji ;)

  • Má smysl pořizovat tepelné čerpadlo k novostavbě, která má užitnou plochu 100 nebo 150 metrů čtverečních? Pořizovací cena tepelného čerpadla je dost vysoká, návratnost dlouhá. Osobně jsem pro využití tepelných čerpadel pouze u rekonstrukcí statků, mlýnů a podobně. Postavím si přízemní domeček na pozemku 450 m2 a před domem budu mít krabici za 300 tisíc, která neustále hučí... hmmm...
  • Kotel - plynový nebo elektrický? Osobně jsem pro eletriku. Plynový kotel se sice ukazuje o něco výhodněji, ale je to další komínek v domě, pravidelná revize a podobně.
  • Kotle na peletky a na dřevo? Je to poměrně velká krabice. No ale jinak asi proč ne.

Nejsem topenář. A i když půjdete za deseti topenáři, tak Vám stejně každý řekne něco jiného. Takže je to jen a pouze na Vás. Kolik místa chcete obětovat, kolik chcete investovat vs. kolik chcete ročně ušetřit.

Co se Vám ale pokusím vnutit je rekuperace.

Zpětné získávání tepla neboli rekuperace je v současné době stále častěji využívaným způsobem vytápění v rodinných i bytových domech. Dochází při něm totiž nejenom k ohřevu vzduchu, ale zároveň k výměně využitého a vydýchaného vzduchu za nový, čerstvý. Je nutné si uvědomit, že při větrání běžnou cestou - tedy otevřením oken či dveří, dochází ke ztrátám tepla.

Nejběžnějším a základním způsobem přívodu čerstvého vzduchu je větrání okny, případně dveřmi. Jak často větráme? V létě nebo v zimě? Na jak dlouho otevíráte okna? V dnešní době se již nedá využít přirozené průvzdušnosti okenních a dveřních spár, protože je kladen důraz na těsnost. Snaha udržet veškerou tepelnou energii uvnitř se odráží nejen na tepelně technických vlastnostech konstrukcí (stěn i střech), ale právě na pokud možno absolutní neprůvzdušnosti otvorů - tedy zabránění úniku veškeré tepelné energie. S tím ovšem souvisí, že pokud vzduch nemůže ven, nemůže spárami ani dovnitř. Proto je důležité dbát na to, abychom větrali tak, aby bylo zamezeno hromadění škodlivin v obytných prostorech.

Škodlivinou máme na mysli vyšší koncentraci CO2, vlhkosti, ale také různé chemikálie, odpařující se při úklidech (různé čističe například na nerezové spotřebiče, digestoře apod., výpary z lakovaného nábytku), lidské pachy, pocení a podobně. Zároveň je při špatném větrání mnohem větší riziko vzniku plísní a choroboplodných zárodků a bakterií. 

V dnešní době, kdy je každý druhý člověk alergik, je dobré se nad tím alespoň zamyslet. 

Pokud Vás zajímá toto téma a chcete se dočíst víc - přikládám svou bakalářskou práci. Není to jen standartní popis funkce. Je zde porovnání dvou  přibližně stejně velkých pokojů. Jeden pokoj v bytě s novými plastovými okny, bez rekuperace. Ten druhý je v domě s rekuperací. Upřímně přiznám, že i mě samotnou před lety překvapil ten obrovský rozdíl!!!